Home Chmura Ulice, mosty i… chmura obliczeniowa:  jak Hamburg zarządza infrastrukturą miejską?

Ulice, mosty i… chmura obliczeniowa:  jak Hamburg zarządza infrastrukturą miejską?

0
0
7

Utrzymanie infrastruktury miejskiej to zadanie o ogromnej skali i złożoności. Jak Hamburg, miasto o największej liczbie mostów w Europie, godzi konieczność prowadzenia prac budowlanych z potrzebą zapewnienia płynności ruchu? Z pomocą przychodzą rozwiązania chmurowe od SAP.

W nadchodzących latach miasta na całym świecie będą musiały stawić czoła wyzwaniom związanym z jakością życia mieszkańców i utrzymaniem infrastruktury. Szybka urbanizacja prowadzi do przeciążenia i problemów z podstawowymi usługami, takimi jak transport, mieszkania i zaopatrzenie w wodę. Wiele miast boryka się ze starzejącą się infrastrukturą, która wymaga napraw, konserwacji i modernizacji. Zmiany klimatyczne zaostrzają te wyzwania, zwiększając ryzyko ekstremalnych zjawisk pogodowych. Dlatego miasta coraz częściej sięgają po innowacyjne rozwiązania, aby sprostać tym wyzwaniom. Z raportu Deloitte ”The future of global infrastructure”[1] wynika, że to AI, cloud computing I cyberbezpieczeństwo są technologiami, które w najbliższych latach będą wywierać największy wpływ na miejskie projekty infrastrukturalne.

2 500 mostów i jeszcze więcej wyzwań

Hamburg może pochwalić się największą liczbą mostów w Europie – jest ich ponad 2 500. Utrzymanie tej imponującej sieci, a także tuneli dla pieszych, śluz, zapór przeciwpowodziowych i nabrzeży, to wyzwanie, któremu musi sprostać no co dzień drugie co do wielkości miasto Niemiec. Za dużą część infrastruktury drogowej odpowiada Miejska Agencja Dróg, Mostów i Wód (LSBG). To ona zarządza obiektami przez cały ich cykl życia.

– Jesteśmy kluczowym podmiotem w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, zapobiegania zanieczyszczeniu wód oraz utrzymania większości dróg i mostów w Hamburgu. Wraz z naszymi partnerami tworzymy i zabezpieczamy to, co spaja to miasto.  Nasze cele są długofalowe, więc nie możemy podejmować decyzji operacyjnych wyłącznie w oparciu o bieżące dane . Potrzebujemy pełnego obrazu – zarówno ekonomicznego, jak i społecznego czy środowiskowego. W tej misji wspiera nas technologia SAP – mówi Erdinc Karabugday, szef działu planowania i kontroli w LSBG.

Płynność ruchu to priorytet

W metropoliach, takich jak Hamburg, mobilność ma fundamentalne znaczenie. Mosty odgrywają w tym systemie kluczową rolę, stanowiąc ważne węzły komunikacyjne. Kontrola techniczna i planowanie ich remontów są niezbędne, by zapewnić sprawne funkcjonowanie transportu. Wcześniej ręczne wprowadzanie danych o uszkodzeniach infrastruktury było kosztowne i czasochłonne – szczególnie gdy zajmowali się tym zarówno pracownicy LSBG, jak i zewnętrzne firmy. Aby ograniczyć zaległości remontowe i wprowadzić zrównoważone rozwiązanie długoterminowe, LSBG we współpracy z SAP stworzyła zunifikowaną platformę danych opartą na chmurze SAP HANA. Zintegrowano na niej informacje z różnych źródeł – od lokalizacji obiektów po ich stan techniczny.

Cyfrowe planowanie

Dane są przekształcane w cyfrowy model dróg i mostów, który umożliwia precyzyjne planowanie remontów i budżetów. Pracownicy dokonują przeglądów i dokumentują stan techniczny obiektów, dzięki czemu niezbędne działania są podejmowane w odpowiednim czasie. Połączenie danych przestrzennych, monitoringowych i eksploatacyjnych z modelami starzenia pozwala prognozować np. konieczność wymiany nawierzchni w konkretnych lokalizacjach. Takie prognozy zmieniają sposób planowania budżetu infrastrukturalnego – decyzje remontowe można podejmować w oparciu o realne potrzeby, minimalizując jednocześnie wpływ na codzienne życie mieszkańców i płynność ruchu. Przedstawiciele miasta Hamburg deklarują, że będą wdrażać będą nowoczesne rozwiązania cyfrowe w kolejnych obszarach, takich jak m.in. utrzymanie parków publicznych i budynków miejskich.

– „Rozwiązania od lat stosowane w biznesie mogą dziś realnie poprawić funkcjonowanie sektora publicznego. Precyzyjne zarządzanie danymi usprawnia podejmowanie decyzji i pozwala efektywniej świadczyć usługi mieszkańcom. Samorządy potrzebują prostych, niezawodnych narzędzi – dlatego chmura okazuje się tak wartościowa. Zintegrowane systemy SAP oferują kompleksowe możliwości monitorowania i analizy danych, dając jednostkom samorządowym pełniejszą kontrolę nad nimi oraz możliwości integracji kluczowych procesów. To z kolei zwiększa efektywność operacyjną w często przeciążonych strukturach administracyjnych” – podsumowuje Marek Roter, wiceprezes zarządu i dyrektor sprzedaży w SAP Polska.

[1] www2.deloitte.com/content/dam/insights/articles/us154449_future-of-infrastructure/US154449_Future-of-infrastructure_Global.pdf

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Koszty grozy poszły w górę. Za zatrudnienie w Polsce trzeba słono zapłacić.

W 2024 r. pracodawcy w Polsce mierzyli się z rosnącymi kosztami zatrudnienia – w IV kw. in…