Zawartość pudełka jest spartańska, ale funkcjonalna. Oprócz samego routera znajdziesz zasilacz, kabel sieciowy i mini instrukcję obsługi w 7 językach. Instrukcja ogranicza się do kilku prostych rysunków i wyjaśnienia oznaczenia LED. Pełną instrukcję można pobrać w postaci pliku PDF. Ponadto, do dyspozycji jest karta z domyślnym SSID, fabrycznym kluczem WPA2 i hasło dostępowe do menu routera. Samo urządzenie podobnie jak wszystkie routery firmy AVM prezentuje się bardzo solidnie.
Najważniejsze dane w skrócie
Fritz!Box 6820 jako pierwszy w rodzinie AVM obsługuje standard CAT4 LTE. Dlatego też, teoretycznie obsługiwana jest prędkość pobierania do 150 Mbps. Poprzednie modele obsługiwały „tylko” CAT3 z transferem do 100 Mbps. Nowością jest obsługa starszych standardów jak na przykład GPRS lub UMTS, co jest istotne w przypadku braku lub zaniku sygnału LTE. Tak więc Fritz!Box 6820 jest teraz bardziej elastyczny i odporny na zakłócenia. Wspiera również znacznie więcej pasm częstotliwości (1, 3, 5, 7, 8 i 20) – czyli wszystkie istotne na terenie UE, USA i innych państw.
Moduł sieci bezprzewodowej WLAN obsługuje standard 802.11n oraz dzięki technologii MIMO 3×3 zapewnia transfer do 450 MBit w paśmie 2,4 GHz. Z tyłu routera znajdziesz port Gigabit LAN, oraz przycisk WPS i WLAN. Gniazdo karty SIM w standardowym formacie znajduje się w dolnej części urządzenia i w przeciwieństwie do wcześniejszego modelu umożliwia łatwą instalację karty.
Stacjonarny czy mobilny?
Fritz!Box 6820 jest w pewnym sensie hybrydą. Z jednej strony urządzenie jest przeznaczone głównie do domowego użytku, więc nadaje się dla wszystkich, którzy korzystają z taryf LTE jako alternatywy dla DSL. Z drugiej strony AVM na targach CeBIT 2015 podkreślał, że jest to pierwszy „mobilny router”. Większa liczba obsługiwanych częstotliwości i wsteczna kompatybilność z 2G, oraz niewielkie wymiary i waga pozwalają na traktowanie nowego Fritza jako interesującego towarzysza podróży. W przeciwieństwie jednak do mini-hotspotów nie ma niezależnego zasilania. Zatem praca w podróży jest w dużej mierze ograniczona do kempingów i pokoi hotelowych, zaś użytkowanie w samochodzie byłoby możliwe tylko z odpowiednim zasilaczem. W efekcie 6820 jest zatem typowym routerem stacjonarnym z zaawansowanymi możliwościami, choć bez funkcji znanych choćby z modeli obsługujących DSL. Zatem jeśli potrzebujesz większej liczby portów sieciowych lub telefonii IP (DECT), musisz rozważyć podłączenia przełącznika sieciowego lub… starszego modelu Fritza! W naszym teście sprawdziliśmy współpracę z modelem Fritz!Box 7390 i śmiało możemy polecić takie rozwiązanie – działa znakomicie!
Praw fizyki nie ominiesz…
Teraz dochodzimy do najważniejszej kwestii – jakości odbioru. W naszym teście skorzystaliśmy z karty SIM udostępnionej przez firmę PLAY. Dla porównania zaopatrzyliśmy się również w kartę ORANGE.
Z uwagi na niewielkie rozmiary i brak anten zewnętrznych Fritz!Box 6820 jest wrażliwy na jakość sygnału i odległość od nadajnika. W centrum Warszawy prędkość pobierania wyniosła 15,37 Mbps, zaś wysyłania 3,09 Mbps. Dla porównania starszy model (6840), ale wyposażony w anteny zewnętrzne osiągnął następujące rezultaty: 18,51 Mbps (download) i 2,63 Mbps (upload).
Fritz!Box 6840 versus Fritz!Box 6820 (speedtest)
W drugiej lokalizacji poza centrum miasta wyniki w przypadku operatora PLAY były znacznie gorsze i wyniosły: 4,69 Mbps (download) i 0,59 Mbps (upload). Zdecydowanie lepsze rezultaty osiągnęliśmy w przypadku karty ORANGE – router pobierał dane z prędkością 37,06 Mbps, zaś wysyłał z prędkością 1,67 Mbps. Przy czym odległość od nadajnika PLAY wynosi 900 m, natomiast nadajnik ORANGE oddalony jest zaledwie o 200 m. Porównanie wyraźnie pokazuje sporą wrażliwość na odległość od nadajnika i jego obciążenie. Warto podkreślić, że osiągane prędkości w dużej mierze uzależnione są od pory dnia – wieczorami kiedy więcej osób loguje się do stacji bazowej prędkość dostępu do internetu wyraźnie spada.
Z pewnością nie można oczekiwać cudów bez anteny zewnętrznej, na szczęście istnieje zestaw adaptacyjny który to umożliwia (uwaga: podłączenie zestawu oznacza utratę gwarancji). Warto również skorzystać z dostępnej w menu funkcji wyszukiwania najlepszego miejsca usytuowania routera.
Nowość: Fritz OS 06.50!
Kolejną niespodzianką jest nowy Fritz! OS routera powiązany z firmwarem oznaczonym numerem 6.50, który oferuje wiele użytecznych funkcji i możliwości, takich jak: firewall, bezprzewodowy dostęp dla gości, kontrolę rodzicielską i bezpieczny zdalny dostęp poprzez MyFRITZ! lub VPN. W ten sposób – niezależnie od lokalizacji routera FRITZ!Box -autoryzowani użytkownicy mogą szybko i łatwo uzyskać dostęp do sieci domowej zarówno będąc w podróży lub zalogować się do routera FRITZ!Box 6820 LTE znajdującego się w domku letniskowym będąc przy tym w innym miejscu.
Nowy system operacyjny jest już w pełni „elastyczny”, a więc także perfekcyjnie zoptymalizowany pod kątem urządzeń mobilnych. Po pierwszym uruchomieniu, zostaniesz poproszony o wybranie preferowanego języka. Do wyboru jest oczywiście język polski – za co wielkie brawa dla producenta. Następne pytanie dotyczy kraju i operatora. System sam określa domyślne ustawienia APN, które można również zdefiniować samodzielnie.
Domyślny tryb wyświetlania, zawiera tylko najważniejsze informacje i ustawienia. Aby skorzystać ze wszystkich narzędzi, należy kliknąć w lewym dolnym rogu na „Widok standardowy”. Następuje wówczas przełączenie się w tryb zaawansowany.
Ważną dla użytkowników LTE jest zakładka „internet” -> „LTE-informacje”, gdzie znajdziesz kompleksowe informacje na temat połączenia (w tym maksymalnej szybkości pobierania/wysyłania, oraz odległości od nadajnika).
W zakładce „Wi-Fi” -> „Kanał radiowy”, można teraz śledzić w czasie rzeczywistym graficznie zobrazowane wykorzystanie aktualnego kanału.
Wydajność
W zakresie obsługi i konfiguracji Fritz!Box 6820 uruchamia się znacznie szybciej niż poprzednicy. Zwłaszcza podczas uruchamiania, różnice są uderzające. Równie sprawnie realizowane są nowe ustawienia APN lub dostawcy Internetu.
W porównaniu do swoich poprzedników nowy moduł LTE, oferuje większe nominalne szybkości, a także obsługuje więcej pasm częstotliwości. Oprócz 4G, jest wstecznie kompatybilny z 3G (UMTS), jak również z 2G. Sieć bezprzewodowa pracuje obecnie z szybkością 450 Mbps. Kolejną zaletą jest port LAN, który umożliwia transfer z szybkością 1000 Mbps.
Konkluzja
Fritz!Box 6820 to bardzo interesująca alternatywa dla użytkowników słabych połączeń DSL. Oferuje wszystkie niezbędne funkcjonalności, które w przypadku wymagających użytkowników mogą być poszerzone poprzez zastosowanie np. zewnętrznego przełącznika sieciowego. Router jest dostępny w sieci PLAY już od 1 zł. W sklepach internetowych można go nabyć za 899 zł. To sporo, jednak funkcjonalność i tradycyjna niezawodność w pełni rekompensują wydatek.
Co mi się podoba:
- Kompaktowa i solidna konstrukcja
- Szybkość działania
- Wsteczna kompatybilność z 2/3 G
- Nowy system operacyjny w języku polskim
Czego brakuje?
- Dodatkowych portów sieciowych
- Anteny zewnętrznej
- Obsługi DECT