Home Maszyneria Po co małej firmie serwer

Po co małej firmie serwer

0
0
76

O tym jak istotną rolę pełnią serwery w codziennej pracy użytkownicy komputerów mogą nie zdawać sobie sprawy. Tymczasem, jeśli zadamy pytanie jak wyglądałaby praca bez tego urządzenia, odpowiedź specjalisty ds. informatyki w wielu przypadkach byłaby bardzo prosta: „taka praca nie jest możliwa”. Szczególnie w przedsiębiorstwach, w których sprawny przepływ informacji między pracownikami jest niezbędny do sprostania codziennym obowiązkom. Gdyby nie serwery, wszyscy pracownicy przechowywaliby dokumenty na dyskach własnych komputerów.

Pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne czy prezentacje byłyby przekazywane innym pracownikom poprzez nośniki zewnętrzne lub wysyłane na pocztę e-mail. Nie byłoby możliwe korzystanie z aplikacji do zarządzania przedsiębiorstwem (tzw. systemy ERP) czy relacji z klientami (CRM). Z kolei opiekun komputerów w firmie w przypadku aktualizacji systemu operacyjnego bądź programu antywirusowego zmuszony byłby przeprowadzać tego typu operacje ręcznie przy każdym ze stanowisk.

Od 5 komputerów wzwyż

O ile w przypadku posiadania pięciu komputerów, firma może obyć się bez centralnego serwera (choć to oczywiście też zależy od specyfiki wykonywanej pracy), tak przy większej ilości stanowisk serwer z wyżej wymienionych powodów staje się już niezbędny. Pełni on z resztą więcej ważnych funkcji. Przede wszystkim, o czym już wspomniałem może on służyć za serwer plików, w którym użytkownicy będą przechowywać dokumenty dostępne dla innych pracowników zgodnie z ustalonymi uprawnieniami. Jednocześnie urządzenie to może pełnić funkcję serwera pocztowego e-mail lub strony internetowej. Częstokroć serwer wykorzystuje się do instalacji określonych aplikacji – np. baz danych, które będą dostępne do użytku dla wszystkich pracowników. Posiadając serwer, przedsiębiorstwo może również zapewnić dostęp do zasobów firmowych spoza siedziby.

Pierwszy krok ku instalacji serwera

Z naszego doświadczenia wynika, że przy wyborze profesjonalnego urządzenia serwerowego jednym z problemów dla firm może okazać się brak wiedzy dotyczącej jego instalacji i  konfiguracji. Samo wdrożenie można zlecić zewnętrznej firmie informatycznej, która nie tylko doradzi wybór odpowiedniej „skrzynki”, ale przywiezie je na miejsce, a następnie uruchomi. Przed tym firma i jej pracownicy muszą wykonać pracę domową. Polega ona na odpowiedzi na kilka pytań:

  • Jakiego rodzaju technologia blokuje naszą firmę w uzyskaniu większej sprawności operacyjnej?
  • Jakie typowe zadania pracowników ma ułatwić posiadanie serwera?
  • Ile użytkowników w sieci lokalnej przedsiębiorstwa będzie korzystać z aplikacji i zasobów serwera?
  • Jakiego rodzaju usługi informatyczne będą nam potrzebne w przeciągu najbliższych 2-3 lat?

Zgromadzone w ten sposób odpowiedzi pozwolą specjalistom ds. informatyki lub zewnętrznej firmie dopasować konfigurację sprzętową i programową do potrzeb biznesowych.

Dlaczego firma powinna zainstalować w markowy sprzęt

W małych przedsiębiorstwach, w których kadra zarządzająca nie widzi potrzeby instalowania profesjonalnego serwera, może dominować przeświadczenie, że jest to zbyt kosztowny wydatek. W celu poszukania oszczędności, firma może skłaniać się do samodzielnego uruchomienia lub zakupu tzw. „składaka” – czyli przeważnie standardowego komputera, nieprzystosowanego do ciągłej pracy przez kilka lat, o podwyższonych parametrach z zainstalowanym odpowiednim systemem operacyjnym, Linux lub Microsoft Windows w wersji Business/Professional. Takie rozwiązanie nie w każdym przypadku jest opłacalne. Sam koszt systemu Windows Server w zależności od jego opcji i ilości licencji kształtuje się na poziomie od 700 zł netto (wersja Foundation dla maksymalnie 15 użytkowników), a cena profesjonalnego serwera jest zbliżona do „lepszego” komputera osobistego.

Ceny serwerów

W cenie 2500-3000 zł netto firma można nabyć profesjonalny markowy serwer marki Fujitsu, Hewlett Packard czy Triline Mercury z systemem MS Windows Server Foundation z licencją na 15 użytkowników wyposażony w macierzowy system dyskowy z zapasowym systemem zasilania i odpowiednią ilość pamięci operacyjnej zapewniającą wydajną pracę. Takie rozwiązanie posiada szereg korzyści w porównaniu ze składanymi przez lokalne sklepy komputerowe serwerami. Przede wszystkim klient takiego rozwiązania dzięki przyznanym certyfikatom zgodności może mieć pewność, że serwer będzie pracować stabilnie i wydajnie. Z kolei w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek problemu technicznego, poza wsparciem producenta, klient ma zapewniony serwis na miejscu w swojej firmie. Wybierając dostawcę serwerów, warto zwrócić uwagę na jego historię. Firmy z tradycją i doświadczeniem dają większą pewność, że będą funkcjonować na rynku przez kolejne lata, udzielając sprawnego wsparcia dla firmowego serwera.

 


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Najłatwiejszy montaż routera ODU/IDU od ZTE

Routery zewnętrzne to klucz do stabilnego i szybkiego Internetu, zwłaszcza na obszarach o …