Home Biznes Niebezpieczne polskie firmy

Niebezpieczne polskie firmy

0
0
123

Z Raportu wynika, że blisko 40 proc. badanych firm doświadczyło utraty danych. Źródłem zagrożeń są nie tylko niewystarczające inwestycje w bezpieczeństwo w biurach,  ale także korzystanie przez pracowników  z firmowych laptopów poza biurem. Niebezpieczne okazuje się też używanie służbowych smartfonów do celów prywatnych.

Warto aby użytkownik komputera był świadom istnienia zagrożeń i zasad ich funkcjonowania. Wiedza, która znalazła się w naszym raporcie, na pewno pomoże tę świadomość zwiększać. Ponadto, dane zebrane w poszczególnych artykułach budują ogólny obraz poziomu zabezpieczeń stosowanych w Polsce, a konkretne porady i wskazówki pomogą w opracowaniu odpowiednich procedur bezpieczeństwa oraz radzeniu sobie z zagrożeniami“ – mówi Dariusz Nawojczyk, redaktor naczelny Webhosting.pl.

Backup dla nielicznych w Polsce

Autorzy Raportu nie tylko analizują i diagnozuje zagrożenia, wskazując, które z nich są najgroźniejsze, ale dostarczają też informacje o sposobach radzenia sobie z nimi.  Większość badanych firm stosuje podstawowe zabezpieczenia w postaci oprogramowania antywirusowego i zapór ogniowych, jednak przykładowo już nieliczne korzystają z zaawansowanych narzędzi do tworzenia backupu online. Znaczący odsetek, bo aż 30 proc. firm nie widzi potrzeby inwestycji w ochronę danych wirtualnych.

„Bezpieczeństwo komputerów i zapisanych na nich danych jest jednym z podstawowych zadań firmy. Niestety, jest ono często bagatelizowane. Potrzeba inwestycji w zabezpieczenia dotkliwie przypomina o sobie dopiero w momencie utraty danych“ – mówi Wojciech Głażewski, Country Manager w D-Link Polska.

Nieodpowiedzialność polskich pracowników

Wśród przyczyn niskiego bezpieczeństwa IT jest też nieodpowiedzialne korzystanie z firmowych komputerów przez pracowników. Jak wskazuje Raport, „(…) Komputery przeznaczone do pracy są również używane do dokonywania transakcji bankowych, robienia zakupów czy też rozwijania kontaktów towarzyskich z naciskiem na nierozważne korzystanie z serwisów społecznościowych oraz różnych innych form rozrywki(…). Raport omawia także tak popularne ostatnio sieci społecznościowe, dostarczając informacji o związanych z nimi zagrożeniach, które dotyczą zwłaszcza sfery prywatności.

Złe polskie nawyki

Ostatni rozdział Raportu analizuje domowe nawyki korzystania z komputera. Znajdziemy w nim także porady, pomagające zmienić niebezpieczne przyzwyczajenia. Dotyczą one m.in. zasad korzystania z bankowości internetowej czy tworzenia kopii zapasowych.

Raport to wspólne przedsięwzięcie trzech firm, Webhosting.pl, D-Link i home.pl. Zachęcamy do lektury treści Raportu „BEZPIECZEŃSTWO IT W POLSKICH FIRMACH”. Raport dostępny jest pod adresem technologytrend.pl


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

AI na straży cyrkularności. Polskie firmy zmieniają rynek elektroniki konsumenckiej

Czy sztuczna inteligencja potrafi wspierać rozwój gospodarki cyrkularnej? Czy może ułatwić…