Home Bezpieczeństwo Nie płać okupu cyberprzestępcom

Nie płać okupu cyberprzestępcom

0
0
121

Komunikat zawiera też informacje, że po wpłaceniu określonej grzywny, dostęp do komputera zostanie odblokowany. Wpłacenie „kary” nie spowoduje jednak zdjęcia blokady. F-Secure, fiński producent oprogramowania antywirusowego radzi, jak uporać się z infekcją oraz nie paść ofiarą internetowego oszustwa.

Globalny problem

Liczba przetłumaczonych i dostosowanych do konkretnych krajów poszczególnych wersji ransomware (z ang.: ransom – okup, software – oprogramowanie) wyraźnie wskazuje, że oprogramowanie tego typu stało się globalnym problemem. Istnieje wersja „policyjnego” ransomware, która została użyta w ponad 40 krajach – w każdym przypadku ekran blokady wyświetlany jest w lokalnym języku, ze znakiem graficznym krajowych organów ścigania. Ponad pięć milionów komputerów na całym świecie zaatakowanych zostało tylko przez jedną grupę przestępczą.

Analizy F-Secure Labs pokazują, że ransomware podszywające się pod organy ścigania pierwotnie pojawiło się w Niemczech, następnie rozprzestrzeniło się w niemal wszystkich krajach Europy Zachodniej, po czym zaatakowało Skandynawię, USA, Kanadę i Australię. Przestępcy wzięli też na cel kraje Ameryki Łacińskiej takie jak Meksyk, Argentyna, Boliwia i Ekwador. Ostatnimi czasy ransomware pojawiło się w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

Jak pokazują badania F-Secure* w Polsce, mimo, że 61 proc. polskich internautów  ma świadomość i obawia się, że może zostać celem cyberprzestępców, ofiarą skutecznych ataków, w tym ransomware, padło już 14 proc. użytkowników.

Zadaj pytanie ekspertom

Trojany blokujące system oraz domagające się „okupu” stały się ostatnio jednym z najpowszechniejszych na świecie rodzajów złośliwego oprogramowania – stwierdza Mikko Hypponen, szef działu badań w F-Secure. To właśnie dlatego ostrzegamy ludzi przed tym zagrożeniem. Jeżeli twój system zostanie zablokowany, to na pewno nie przez policję.

Nie płać okupu! – z takim właśnie przesłaniem F-Secure chce dotrzeć do internatów za pośrednictwem uruchomionego dzisiaj dwutygodniowego panelu pytań i odpowiedzi oraz nowego serwisu www poświęconego ransomware. We współpracy z fińską policją i CERT-FI, krajową organizacją promującą bezpieczeństwo komputerowe, F-Secure stworzył serwis internetowy, który zawiera podstawowe informacje na temat ransomware. Można tam znaleźć też porady dotyczące usuwania tego typu złośliwego oprogramowania. Serwis znajduje się pod adresem ransomware.fi a informacje dostępne są w języku angielskim.

Ponieważ w wielu przypadkach ludzie naprawdę płacą okup, trzeba uświadomić im, że mają do czynienia z oszustwem – mówi Antti Tikkanen, Dyrektor w F-Secure Labs odpowiedzialny za reagowanie na zagrożenia. Z tej przyczyny F-Secure inicjuje działania zwiększające świadomość społeczną problemu i współdziała z władzami poszczególnych krajów.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Najłatwiejszy montaż routera ODU/IDU od ZTE

Routery zewnętrzne to klucz do stabilnego i szybkiego Internetu, zwłaszcza na obszarach o …