Home Na czasie Na ratunek dzwoń 601100100

Na ratunek dzwoń 601100100

0
0
188

Działania Plusa i WOPR obejmują:

  • rozbudowę Zintegrowanego Systemu Ratownictwa nad wodą, obsługującego specjalny numery ratunkowy 601 100 100, o stanowiska wyniesione przyjmujące zgłoszenia w Szczecinie, Suwałkach i Legionowie;
  • testy monitoringu jachtów na Mazurach przy pomocy lokalizatorów wyposażonych w  przycisk alarmowy zaprogramowany na numer 601 100 100, dzięki którym ratownicy mogą na bieżąco obserwować gdzie znajdują się monitorowane łodzie i w razie wypadku szybko udzielić skutecznej pomocy;
  • wprowadzenie na Helu dla osób uprawiającym ekstremalne sporty wodne pilotażowego programu lokalizatorów personalnych wyposażonych w łączność alarmową z instruktorami;
  • uruchomienie Serwisu SMS Meteo, dzięki któremu na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich dwa razy dziennie będzie podawana prognozy pogody, a dodatkowo w przypadku zbliżających się zagrożeń będą wysyłanie specjalne ostrzeżenia z podaniem obszarów, których dotyczą,
  • stworzenie aplikacji „Zasady bezpiecznego zachowania nad wodą”, która dostarcza informacji o prawidłowym zachowaniu nad wodą oraz udzielaniu pierwszej pomocy w najczęściej spotykanych przypadkach urazów,
  • akcję rozdawania dzieciom nad morzem i na Mazurach opasek z numerem ratunkowym 601 100 100, na które można łatwo wpisać telefon do rodziców;
  • popularyzację usługi „Gdzie jest dziecko” pozwalającej na lokalizowanie dzieci
    w trakcie podróży lub pobytu na wakacjach dzięki telefonowi komórkowemu,
  • rozbudowę portalu www.601100100.pl zawierającego najważniejsze informacje związane
    z wodą i sportami wodnymi;
  • zniżki w profesjonalnych wypożyczalniach sprzętu wodnego i kursach sportów wodnych (windsurfing, kitesurfing) na Helu i nad jeziorami.

601100100 – numer na wagę życia

W tym roku obchodzimy jubileusz 10 lat współpracy Plusa z służbami ratowniczymi GOPR, TOPR i WOPR. Dzięki tej współpracy powstał Zintegrowany System Ratownictwa obsługujący specjalne numery ratunkowe. Nad wodą jest to numer 601 100 100. Zintegrowany System Ratownictwa jest pierwszym na świecie systemem ratownictwa wodnego wykorzystującym technologie GSM, UMTS, GPS. Zapewnia szybką i niezawodną łączność ze wszystkimi kąpieliskami morskimi i mazurskimi. Dyspozytor może koordynować wiele zdarzeń i wypadków jednocześnie. System obsługują trzy główne Centra Koordynacji – Giżycko, Sopot, Wrocław – czynne w sezonie całą dobę. System jest konsekwentnie rozbudowywany i w tym roku do istniejących dotychczas Centrów dojdą trzy „stanowiska wyniesione” przyjmujące zgłoszenia w Szczecinie, Suwałkach i Legionowie. Połączenia z sieci Plus są automatycznie przełączane do najbliższego centrum dyspozytorskiego. Połączenia z pozostałych sieci odbierane są w głównym centrum w Sopocie.

  • Wystarczy, że dyżurny ratownik przyciśnie jeden przycisk, a o wypadku zostanie powiadomiona jednostka ratownicza najbliższa miejscu, gdzie zdarzył się incydent. Błyskawicznie można wezwać też potrzebne wsparcie, np. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe lub Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa SAR.

Statystyki interwencji WOPR 2007-2009

 

Sopot

Giżycko

Wrocław

Łącznie:

Rok

2007

2008

2009

2007

2008

2009

2007

2008

2009


Liczba akcji


230

371

294

502

460

539

64

112

53

2.625

Liczba osób uratowanych


250

469

348

851

625

795

215

109

75

3.737

System Monitoringu Jachtów na Mazurach

  • Monitoring jachtów to nowatorskie rozwiązanie polegające na wyposażeniu jachtów w specjalne urządzenia elektroniczne bazujące na technologii GPS oraz GPRS (pakietowa transmisja danych) w oparciu o usługi sieci Plus. Pozwoli on na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na wodach poprzez większą efektywność pracy WOPR. Dzięki specjalnym lokalizatorom montowanym na jachcie możliwe będzie monitorowanie pozycji geograficznej jachtów, a czujnik przechyłu automatycznie zasygnalizuje wywrotkę jachtu i przekaże alarm do WOPR. Urządzenia będą wyposażone również w przycisk awaryjny pozwalający zawiadomić ratowników pod numerem 601100100 o zdarzeniu wymagającym interwencji.
  • Informacje z zamontowanych urządzeń będą przekazywane do systemu w Mazurskim WOPR, które posiada aktualną informację na temat lokalizacji własnych sił i środków (karetek wodnych). Pozwoli to na przyspieszenie podejmowanie decyzji i uruchomienie odpowiednich zasobów do akcji w dokładnie zlokalizowanym miejscu zdarzenia.

Bezpiecznie na wodach  Zatoki Puckiej

To pilotażowy projekt mający na celu usprawnić proces niesienia pomocy osobom pływającym po wodach Zatoki Puckiej. Będzie prowadzony wspólnie z Firmą Finder – dostawcą technologii lokalizacji,  w wybranych szkółkach sportów wodnych na Helu. Osoby uczące się pływać na deskach – uprawiające windsurfing i kitesurfing, będą mogły zabrać ze sobą osobisty lokalizator wyposażony w przycisk alarmowy. W razie niebezpieczeństwa sygnał wraz z dokładną pozycją kursanta trafi do szkółki. Akcja udzielenia pomocy będzie wspierana systemem obrazującym na bieżąco pozycję / trasę przemieszczania się kursanta.  Do systemu będą mieć dostęp zarówno operatorzy systemu w szkółkach jak i ekipy ratunkowe na łódkach. W przypadku sytuacji zagrożenia życia o incydencie będzie informowany WOPR.

Serwis SMS Meteo

Serwis SMS Meteo to uzupełnienie funkcjonującego na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich systemu ostrzegania pogodowego. Jest on stworzony na bazie informacji meteo pozyskiwanych przez Mazurskie WOPR. Użytkownik serwisu będzie otrzymywał dwa razy dziennie, rano i popołudniu, prognozy pogody dla Mazur, przekazywane przez Dyspozytora (ratownika dyżurnego) WOPR. Dodatkowo, w przypadku zbliżających się zagrożeń, będą wysyłane specjalne ostrzeżenia z podaniem obszarów, których dotyczą. Aby aktywować serwis na tydzień należy wysłać SMS o treści METEO na numer 7668 (6 zł netto). Część przychodów z subskrypcji serwisu zasili konto Mazurskiego WOPR i będzie przeznaczona na działania ratownicze i utrzymanie Systemu Ratownictwa.

Aplikacja „Zasady bezpiecznego zachowania nad wodą”

Aplikacja zawiera podstawowe informacje z zakresu ratownictwa przedstawione w postaci krótkich tekstów wraz z ilustracjami. Jak zachować się na wodą, jak udzielić pomocy tonącemu, jak zrobić sztuczne oddychanie? Na te pytania niewielu z nas zna prawidłowe odpowiedzi. Dlatego warto mieć w telefonie „Zasady bezpiecznego zachowania nad wodą” dzięki którym każdy może w prosty sposób nauczyć się co wolno, a czego trzeba unikać nad wodą, jak udzielać pierwszej pomocy i ratować ludzkie życie. Aplikacja dla klientów sieci Plus jest bezpłatna i można ją pobrać wysyłając SMS o treści „Woda” na numer 8045. Klienci innych sieci będą mogli otrzymać ją dzięki zastosowaniu łączności Bluetooth w telefonach na imprezach organizowanych przez Plusa.

Portal 601100100.pl

Od roku Plus wraz z WOPR jest partnerem portalu www.601100100.pl, na którym można znaleźć wszystko co jest związane z bezpieczeństwem nad wodą, na wodzie i pod wodą. Głównym jego celem jest dostarczanie informacji pogodowych oraz turystyczno-rekreacyjnych związanych z akwenami. Najważniejszym jednak zadaniem portalu jest edukacja i zapobieganie nieszczęściu, gdyż każde uratowane życie jest na wagę złota. Powstały w ubiegłym roku portal został rozszerzony o nowe funkcje. Do 250 lokalizacji w Polsce rozbudowany został serwis pogodowy – dane ze stacji pogodowych przekazywane są z bardzo krótkim ok. 10 min. opóźnieniem. Dzięki precyzyjnym i szybkim informacjom, budząc się na przykład na wakacjach w Gdańsku będziemy mogli sprawdzić jaki wieje wiatr, z jakiego kierunku, z jaką siłą, jaka jest prawdziwa temperatura powietrza, a nawet promieniowanie UV.

Plus wprowadza płatności komórką


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Najłatwiejszy montaż routera ODU/IDU od ZTE

Routery zewnętrzne to klucz do stabilnego i szybkiego Internetu, zwłaszcza na obszarach o …