
Na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to komputer, który rozpada się od byle stłuczenia czy też zacina się przy pierwszym-lepszym programie graficznym czy bardziej wymagającej grze komputerowej. Lenovo W520 vPro z serii ThinkPad to połączenie wytrzymałości biznesowego notebooka z wydajną i efektywną stacją roboczą (W od ang. Workstation), która zadowoli większość, jeśli nie każdego wymagającego użytkownika.
Estetyka
Jak już zostało wspomniane, ThinkPad W520 nie odbiega estetycznie od swoich poprzedników – matowa, czarna obudowa z prostymi krawędziami dość łatwo się kurzy, ale wygląda bardziej elegancko niż kolorowe konsumenckie IdeaPady. Duży, 15-calowy monitor otwiera się po przesunięciu odpowiedniego klawisza z przodu obudowy co obecnie należy do rzadkości. Wnętrze również nie zaskakuje – tradycyjnie, czerwony TrackPad między literami G, H i B może nam zastąpić chropowatego TouchPada poniżej. Po prawej stronie, pod klawiaturą znajduje się także czytnik linii papilarnych – część technologii ThinkVintage.
Moc
Jeszcze przed włączeniem komputera naklejki poniżej klawiatury informują, że jest to niezwykle wydajny sprzęt – procesora Intel Core i7 vPro nie stosuje się wszędzie. Potwierdza to także wynik programu Geekbench, którego używamy do miarodajnego testowania komputerów – 4355 punktów, co niewątpliwie jest jednym z lepszych wyników.
Jednak praca procesora to nie wszystko co zachwyca w W520 – dzięki technologii Enhanced Experience 2.0 Windows 7 bootuje się szybciej niż w innych komputerach czy laptopach. Karta graficzna również jest bardzo wydajna – to NVIDIA Quadro 1000M z 2GB VRAM.
Warto podkreślić, że dzięki zastosowaniu najnowszych procesorów Intel vPro sprzęt posiada sprzętowe wsparcie wirtualizacji (VT-x, VT-d). Rzecz nie do przecenienia w przypadku sprzętu do zastosowań profesjonalnych.
ThinkVintage
ThinkVintage to technologia przeznaczona dla rozwiązań biznesowych, zapewniająca bezpieczeństwo pracy i wymiany informacji oraz inteligentne zarządzanie energią i czasem działania komputera. W skład tej technologii wchodzą takie rozwiązania jak:
- czytnik linii papilarnych – zapewnia bezpieczeństwo dostępu do notebooka
- password manager – zarządzanie hasłami dostępu
- szybkie odtwarzanie danych – szybkie przywracanie danych z kopii zapasowych
- szybkie kasowanie poufnych informacji
- Power Manager – zarządzanie zużyciem energii i działaniem akumulatora
Więcej o ThinkVantage : W poszukiwaniu przewagi nad konkurencją
Punktem odniesienia w teście Geekbench jest wynik bazowy równy 1000, którym jest ocena Power Mac G5@1.6GHz. Wyższe wyniki są lepsze.
Ocena Geekbench wzrasta liniowo. Na przykład, jeśli porównujemy dwa komputery: pierwszy który otrzymał 1000 pkt i drugi 1600, oznacza to że ten ostatni jest dwa razy szybszy od pierwszego.
Wyniki referencyjne:
Procesor | Punkty |
Intel Pentium 4 (1 rdzeń @ 2660 MHz) | 1044 |
Intel Core 2 Duo E6300 (2 rdzenie @ 1860 MHz) | 2102 |
Intel Core 2 Quad Q8200 (4 rdzenie @ 2330 MHz) | 4000 |
Intel Core i7 920 (16 rdzeni @ 2670 MHz) | 7500 |