Home Biznes Konsumenci w Polsce coraz bardziej optymistyczni, napędzając e-commerce

Konsumenci w Polsce coraz bardziej optymistyczni, napędzając e-commerce

0
0
173

Rok 2024 przynosi nadzieję i pozytywne zmiany na polskim rynku konsumenckim. Jak wynika z najnowszego raportu „Customer Journey 2024. Poszukiwanie i zakup produktów online” przygotowanego przez Allegro i agencję badawczą Minds & Roses, stabilizacja nastrojów konsumenckich jest wyraźnie zauważalna. Wpływ wydarzeń społeczno-ekonomicznych na decyzje zakupowe Polaków zmniejszył się z 47% w ubiegłym roku do 38% obecnie, co sygnalizuje większą pewność i stabilność wśród kupujących.

Rośnie optymizm konsumentów

Poprawa nastrojów konsumenckich znajduje potwierdzenie w danych GUS, które wskazują na wzrost pozytywnego nastawienia konsumentów aż o 23 punkty procentowe w porównaniu do zeszłego roku. To poziom nastrojów notowany ostatnio jesienią 2021 roku. Wzrost optymizmu jest również widoczny w danych raportu „Customer Journey 2024”, gdzie poziom optymizmu konsumentów wzrósł o 9 punktów procentowych w porównaniu do 2023 roku.

Ostrożne podejście do zakupów

Mimo wzrostu optymizmu polscy konsumenci wciąż podchodzą do zakupów z rozwagą. Ponad połowa badanych deklaruje, że dokonuje zakupów w bardziej przemyślany sposób, starając się wydawać jak najmniej i oszczędzać. Wybór platform zakupowych oparty jest głównie na atrakcyjności cenowej, co podkreśla 55% respondentów. Wpływ wydarzeń społeczno-ekonomicznych, takich jak zmiany podatkowe, inflacja czy wojna w Ukrainie, nadal odczuwany jest przez 38% konsumentów korzystających z Internetu.

Zmiana nawyków zakupowych

Przejście od tradycyjnego modelu zakupów do e-commerce przynosi ze sobą nowe nawyki i preferencje. Kluczowymi czynnikami decydującymi o zakupach online są cena, wygoda, bezpieczeństwo, zaufanie do sprzedawcy oraz dostępność produktów i informacji. Szybkość dostawy (42%) i posiadanie konta na platformie (37%) są szczególnie cenione przez konsumentów, co ułatwia proces zakupowy. Wzrost znaczenia kompleksowej oferty i niezawodności platform zakupowych jest wyraźny.

Marketplace w natarciu

Coraz więcej konsumentów rozpoczyna swoje zakupy na platformach typu marketplace, co jest szczególnie widoczne w kategoriach FMCG, takich jak chemia domowa, produkty spożywcze czy artykuły dla zwierząt. W kategorii żywność, liczba osób rozpoczynających zakupy na Allegro wzrosła o 11 punktów procentowych w porównaniu do ubiegłego roku. Rosnąca liczba sprzedawców oferujących szeroki asortyment produktów oraz atrakcyjne cenowo oferty przyciąga coraz więcej kupujących.

Allegro – lider rynku e-commerce

Allegro umacnia swoją pozycję lidera na polskim rynku e-commerce. Aż 78% osób rozpoczynających zakupy na Allegro kończy je na tej platformie, a 41% konsumentów, którzy zaczynają od Google, finalnie dokonuje zakupu na Allegro. To dowód uznania dla atrakcyjnych cen, warunków dostawy i szerokiej oferty produktowej.

Rosnąca rola porównywania cen

Porównywanie cen online staje się coraz bardziej powszechne. Aż 66% konsumentów sprawdza ceny online podczas wizyty w sklepie stacjonarnym. Konsumenci poszukują wygody, szerokiej oferty i lepszych cen, co jest łatwiejsze do osiągnięcia w środowisku online. Dostęp do szczegółowych informacji o markach i produktach oraz możliwość ich porównania wskazują na rosnącą preferencję konsumentów do korzystania z technologii w celu podejmowania bardziej świadomych decyzji zakupowych.

Podsumowanie

Polski rynek e-commerce jest w dynamicznej fazie rozwoju, napędzany rosnącym optymizmem konsumentów. Mimo to, ich podejście do zakupów pozostaje ostrożne i przemyślane. Przejście do modelu online, rosnąca rola marketplace’ów oraz porównywanie cen to kluczowe elementy, które kształtują nowoczesne nawyki zakupowe Polaków. Dostosowanie się do tych zmian jest wyzwaniem i szansą dla sprzedawców oraz platform handlowych, które muszą oferować atrakcyjne ceny, wygodę, bezpieczeństwo oraz kompleksową ofertę produktową.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

27 proc. profesjonalistów podjęło na przestrzeni ostatniego roku dodatkową działalność zarobkową

Sytuacja na rynku pracy pozostaje niejednoznaczna w większości sektorów. Profesjonaliści z…