Home Analizy Ceny szaleją: Wrzesień przyniósł 4,9% podwyżkę

Ceny szaleją: Wrzesień przyniósł 4,9% podwyżkę

0
0
163

Polscy konsumenci nadal zmagają się z rosnącymi cenami, a inflacja nie wykazuje oznak spowolnienia. Według najnowszego raportu branżowego, codzienne zakupy we wrześniu były średnio o 4,9% droższe niż rok temu. To kolejny miesiąc przyspieszających podwyżek cen, co skłania kupujących do zastanowienia się, kiedy nadejdzie ulga.

Owoce i warzywa liderami wzrostów

Spośród 17 monitorowanych kategorii, aż 15 odnotowało wzrosty cen. Najbardziej dramatyczne skoki zaobserwowano w przypadku warzyw i owoców, z zawrotnymi wzrostami odpowiednio o 10,8% i 10,1%. Dr Anna Semmerling z Uniwersytetu WSB Merito wyjaśnia: „Wzrost cen po zakończeniu sezonu letniego jest czymś naturalnym. W lipcu i sierpniu możemy kupować tańsze warzywa krajowe, ale to się zmienia, gdy wkraczamy w jesień.”

Klimat i katastrofy: Idealna burza dla podwyżek cen

Oprócz czynników sezonowych, niedawne powodzie pogorszyły sytuację. Dr Rafał Koczkodaj, również z Uniwersytetu WSB Merito, zwraca uwagę, że zniszczonych zostało około 25 tys. ha terenów produkcji roślinnej. To zakłócenie podaży przyczyniło się do gwałtownego wzrostu cen warzyw, a skutki prawdopodobnie będą odczuwalne w nadchodzących miesiącach.

Słodkości coraz droższe

Nie tylko zdrowa żywność odnotowuje wzrosty. Słodycze i desery również podrożały, o 8,6% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ten wzrost jest częściowo przypisywany wyższym wynagrodzeniom, pozwalającym większej liczbie osób na zakup tych niekoniecznie potrzebnych produktów. Jest jednak jasny punkt – niedawny spadek cen cukru na światowych rynkach może pomóc w spowolnieniu tego trendu.

Chleb: Podstawa pod presją

Nawet zwykły bochenek chleba nie uniknął inflacyjnego trendu. Produkty piekarnicze odnotowały wzrost o 5,7% rok do roku. Dr Semmerling zauważa, że ceny chleba wzrosły o ponad 100% od początku kryzysu inflacyjnego, napędzane rosnącymi kosztami energii i podwyżkami płacy minimalnej.

Iskierka nadziei?

Chociaż ogólny obraz jest ponury, kilka kategorii oferuje niewielką ulgę. Dodatki spożywcze odnotowały minimalny spadek o 0,1%, podczas gdy produkty sypkie, takie jak cukier, mąka i sól, doświadczyły bardziej znaczącego spadku o 3,8%. Eksperci ostrzegają jednak, że te trendy mogą się odwrócić, szczególnie jeśli warunki pogodowe okażą się niekorzystne dla rolników.

Patrząc w przyszłość: Brak szybkiego rozwiązania

Zbliżając się ku końcowi roku, ekonomiści przewidują, że obecny trend prawdopodobnie się utrzyma. Dr Koczkodaj sugeruje, że nadal będziemy obserwować wiele kategorii na plusie, ponieważ ceny w różnych kategoriach spadały w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Dla polskich konsumentów wydaje się, że strategia mądrego robienia zakupów i budżetowania pozostanie kluczowa w nawigowaniu przez te trudne ekonomicznie wody. Jak zawsze, śledzenie promocji i sezonowych produktów może pomóc w zarządzaniu domowym budżetem w tych inflacyjnych czasach.


Opis metody badawczej

Dane pochodzą z cyklicznego raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH” (powstającego co miesiąc od blisko 7 lat), autorstwa UCE RESEARCH i Uniwersytetu WSB Merito (dawniej Wyższych Szkół Bankowych). Analiza pokazuje średnią wartość cenową, notowaną miesiąc do miesiąca i rok do roku. W najnowszej odsłonie porównano wyniki z września 2024 r. i z analogicznego okresu z 2023 r. Dotyczyło to 17 kategorii i ponad 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku. Łącznie zestawiono ze sobą prawie 79 tys. cen detalicznych z ponad 37 tys. sklepów należących do 60 sieci handlowych. Badaniem objęto wszystkie na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience oraz cash&carry docierające ze swoją ofertą do większości konsumentów w Polsce. Uwaga! Autorzy badania zastrzegają, że powyższa analiza nie może być traktowana jako pomiar wzrostu lub spadku ogólnego poziomu inflacji.

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

27 proc. profesjonalistów podjęło na przestrzeni ostatniego roku dodatkową działalność zarobkową

Sytuacja na rynku pracy pozostaje niejednoznaczna w większości sektorów. Profesjonaliści z…