Home Biznes Badanie Mastercard: Polacy cenią różnorodność metod płatności

Badanie Mastercard: Polacy cenią różnorodność metod płatności

0
0
81

W coraz bardziej cyfrowej gospodarce polscy konsumenci korzystają z różnorodnych opcji płatności, wykazując szczególne zainteresowanie innowacyjnymi rozwiązaniami – wynika z nowego raportu Mastercard. Badanie „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” pokazuje, że Polacy priorytetowo traktują elastyczność płatności, wygodę i bezpieczeństwo zarówno podczas zakupów online, jak i w sklepach stacjonarnych.

Portfele mobilne liderami w sklepach stacjonarnych

Badanie pokazuje, że dla 45% polskich respondentów portfele mobilne są jedną z ulubionych metod płatności w sklepach stacjonarnych. Popularność zyskują również urządzenia ubieralne – prawie co czwarty badany (22%) preferuje płatność zegarkiem lub opaską.

Polscy konsumenci wykazują znaczną otwartość na innowacje płatnicze. Płatności biometryczne jawią się jako szczególnie obiecujący trend – 13% respondentów już z nich korzystało, a 21% wyraża chęć wypróbowania tej technologii.

„Badanie pokazuje kierunek zmian, którym podążają klienci. Zarówno podczas zakupów w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie liczy się przede wszystkim możliwość wyboru metody płatności, aby każdy mógł zapłacić tak, jak chce” – mówi Marta Życińska, dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard Europe.

Tokenizacja napędza rozwój płatności elektronicznych

Technologia tokenizacji odgrywa kluczową rolę w rozwoju płatności elektronicznych w Polsce. Ten środek bezpieczeństwa zastępuje wrażliwe dane karty unikalnym identyfikatorem (tokenem), szyfrując zarówno informacje o karcie, jak i płatności.

Polscy konsumenci dostrzegają liczne korzyści płynące z płatności stokenizowanych:

  • 60% uważa je za najszybszą obecnie dostępną metodę płatności
  • 19% uznaje je za najbardziej wygodny sposób płacenia
  • 34% docenia brak konieczności wprowadzania kodu PIN w sklepach stacjonarnych czy logowania się do e-sklepów

Mimo rosnącej popularności, edukacja pozostaje ważna – 50% respondentów wskazało, że byliby bardziej skłonni korzystać z płatności stokenizowanych przy dodatkowych informacjach o technologii i jej bezpieczeństwie.

Rozwój m-commerce

Aplikacje mobilne przekształcają e-commerce w m-commerce w Polsce. Według raportu Mastercard, połowa Polaków korzysta z płatności stokenizowanych podczas zakupów online, a aplikacje mobilne stają się dla wielu domyślną metodą płatności.

Aplikacje mobilne e-sklepów są najpopularniejszym kanałem wyszukiwania produktów i zakupów online – regularnie korzysta z nich 60% ankietowanych, realizując w ten sposób co piąte zamówienie w internecie. Młodsze pokolenie (18-29 lat) wykazuje znacznie wyższy wskaźnik adopcji zakupów mobilnych.

Raport podkreśla również rosnące zainteresowanie konsumentów rozwiązaniami samoobsługowymi w sklepach stacjonarnych. Od aplikacji umożliwiających samodzielne skanowanie produktów i płatność po w pełni autonomiczne sklepy – które 40% respondentów twierdzi, że odwiedziło przynajmniej raz – Polacy chętnie korzystają z technologii zwiększających niezależność podczas zakupów.

Perspektywa branży

Paweł Widawski, Prezes Fundacji Future Finance Poland, zauważa: „Polscy konsumenci pod wieloma względami są liderami otwartości na innowacje płatnicze, a żywym na to dowodem jest rosnąca popularność niedawno wprowadzonych rozwiązań, takich jak płatności biometryczne czy Click to Pay. Dostrzegamy jednak nadal duży potencjał do rozwoju i wzrostu innowacyjności w tym obszarze.”

Widawski podkreśla znaczenie współpracy w całym ekosystemie płatniczym oraz z sektorem publicznym, aby zapobiegać wykluczeniu cyfrowemu, ograniczyć wpływ szarej strefy i ostatecznie przyczynić się do wzrostu polskiej gospodarki.

Raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” został przygotowany przez Mastercard w styczniu 2025 roku na podstawie badania 1000 polskich konsumentów przeprowadzonego przez Minds&Roses (ankieta online, listopad 2024).

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

27 proc. profesjonalistów podjęło na przestrzeni ostatniego roku dodatkową działalność zarobkową

Sytuacja na rynku pracy pozostaje niejednoznaczna w większości sektorów. Profesjonaliści z…