Home Na czasie Lenovo: przyczajony tygrys – ukryty smok!

Lenovo: przyczajony tygrys – ukryty smok!

0
0
140

– Pana ocena światowego rynku PC i awans na 2. miejsce?

– Na światowym rynku PC zachodzą duże i interesujące zmiany. W ostatnim kwartale wiele się wydarzyło, a dla nas był to jeden z najbardziej niezwykłych kwartałów w historii. Głównym powodem sukcesów Lenovo jest pełne zaangażowanie w branżę PC i konsekwentna realizacja strategii „Obrony i Ataku”. Jesteśmy firmą nastawioną na aktywny udział w rynku, dostarczanie nowoczesnych produktów i rozwiązań. Dodatkowo inwestujemy w samą markę, między innymi poprzez kampanię „Lenovo – For Those Who Do”.

Jeśli chodzi o dynamikę rozwoju, trzeba uwzględnić kilka czynników. Jesteśmy liderem na rynku chińskim, który rozwija się szybciej niż rynek światowy, przy czym również w Chinach rozwijamy się szybciej od średniej i inwestujemy w nowe dziedziny. Na obszarze rynków wschodzących, do którego należymy jako region Europy Wschodniej i Turcji, zajmujemy pierwszą pozycję i spodziewamy się ją utrzymać! Również warto wspomnieć o postępach, które poczyniliśmy na rynkach dojrzałych. Nasze ostatnie posunięcia – spółka joint venture z NEC w Japonii i przejęcie firmy Medion w Niemczech – wskazują dobry kierunek rozwoju, który poskutkował zwiększeniem udziału rynkowego w tych krajach i przyczynił się do stabilnego rozwoju firmy.

Inwestujemy w kluczowych obszarach, aby nadal pobudzać wzrost i zwiększać rentowność. Poprzez globalną kampanię marketingową i przejęcie firmy Medion realizujemy ekspansję w segmencie konsumenckim. Szereg nowych produktów, które obecnie przygotowujemy, umożliwi nam kontynuację ataku na dynamicznie rozwijającym się rynku MIDH (Mobile Internet and Digital Home), na którym dostrzegamy możliwości rozwoju. Inwestujemy także w innowacyjne produkty z myślą o konwergencji technologii i usług w czterech obszarach – smartfonów, tabletów, PC i telewizorów inteligentnych.

– W jaki sposób rynki wschodzące mogą skorzystać na silnej pozycji Lenovo?

Elementami naszej strategii na rynkach wschodzących jest inwestowanie w rozwój szybszy od średniej rynkowej, osiągnięcie dwucyfrowego udziału w najważniejszych krajach i zwiększanie rentowności w regionie. Jeśli spojrzeć na wzrost naszego udziału w rynkach wschodzących, to jest on zgodny z planem, a ponadto w dwóch największych krajach – Indiach i Rosji – osiągnęliśmy udział dwucyfrowy. Indie są największym rynkiem wschodzącym poza Chinami i są rynkiem dla nas zyskownym. A to jest właśnie nasz cel: rentowny rozwój wszędzie tam, gdzie prowadzimy działalność.

Jak to robimy? Z jednej strony, wykorzystujemy nasz sprawdzony, kompleksowy model chiński, który powielamy na rynkach wschodzących. Z drugiej, atutem będą korzyści skali. Osiągnąwszy pozycję drugiego producenta na świecie, który rozwija się 3,5-krotnie szybciej niż cała branża i utrzymuje dużą dynamikę, wykorzystamy tak ważne czynniki, jak lepsza skala i znaczny wzrost wolumenu dostaw. Istotne będzie również skoncentrowanie się na wprowadzaniu trwałych ulepszeń w ważnych obszarach, takich jak rozpoznawalność marki, rozszerzanie współpracy z partnerami i kompleksowa oferta produktów.

– Rynek wschodzący, rynek dojrzały, jakieś spostrzeżenia?

– Oczywiste jest, że rynki wschodzące i dojrzałe różnią się pod względem potrzeb. Dlatego trzy lata temu zmieniliśmy strukturę – odeszliśmy od typowych podziałów geograficznych, np. na Europę, USA, region Azji i Pacyfiku, itp., i wprowadziliśmy dwie grupy w oparciu o potrzeby biznesowe: grupę rynków wschodzących i grupę rynków dojrzałych. W obu grupach realizujemy jasno zdefiniowane strategie „Obrony i Ataku”, ale różnią się one w zależności od sytuacji i potrzeb.

Na rynkach dojrzałych bronimy naszego silnego biznesu, jednocześnie zwiększając ogólną rentowność i udział w rynku. Na rynkach wschodzących główne punkty naszej strategii to atak w segmencie MŚP oraz konsumenckim, a także uzyskanie dwucyfrowego udziału w kluczowych rynkach, takich jak Polska. Chcemy być marką najczęściej wybieraną zarówno przez użytkowników indywidualnych, jak i firmy.

Zawsze podkreślam, że Polska to kraj o ogromnym potencjale. Dużą część polskiego PKB tworzą małe firmy i dlatego nasza oferta obejmuje komputery idealnie odpowiadające ich potrzebom. Bogata oferta serii ThinkPad, poszerzona niedawno o rodzinę tabletów, to rozwiązanie dla odbiorców z tego segmentu. Oczywiście, będziemy obserwować trendy rynkowe i dostosowywać do nich ofertę, bo to ważny aspekt efektywnej działalności. Równie ważnym czynnikiem sukcesu jest współpraca z partnerami biznesowymi. Dzięki wysiłkom na tym obszarze już obserwujemy ogromną poprawę, a wciąż realizujemy kolejne projekty. Bez wątpienia przyszły rok będzie niezmiernie interesującym rozdziałem w historii działalności Lenovo w Polsce.

– Polski rynek i szanse Lenovo?

– Polska jest dużym rynkiem i dlatego stanowi bardzo atrakcyjne miejsce dla firm działających w skali globalnej. W ostatnich latach i miesiącach, gdy w Europie wystąpiły problemy związane z kryzysem finansowym, polski rynek nie przestawał się rozwijać. Oczywiście, nie jest to wzrost aż taki, jak w czasach boomu, ale wciąż większy niż w krajach Unii Europejskiej. Solidne fundamenty gospodarki pozwalają sądzić, że Polska to kraj o ogromnym potencjale, który będziemy w stanie skutecznie wykorzystać. Wymaga to, oczywiście, ciężkiej pracy, którą codziennie wykonuje nasz zespół. Stale intensyfikujemy działania prowadzone w Polsce, kładąc duży nacisk na współpracę z partnerami biznesowymi. Zainicjowaliśmy długofalowy program, którego owoce już dostrzegamy. W swojej działalności na całym świecie Lenovo koncentruje się na obopólnie korzystnym, stabilnym wzroście we współpracy z partnerami, a nasze podejście oparte na „łańcuchu wartości” wprowadza nową dynamikę w relacjach producenta z kanałami dystrybucji.

– A nowości Lenovo?

– Nasza oferta produktów to odpowiedź na potrzeby użytkowników ze wszystkich segmentów rynku. Dzięki doskonałej orientacji w trendach rynkowych wiemy, co cieszy się największą popularnością. Wśród produktów wskazałbym ultraprzenośny ultrabook Lenovo IdeaPad U300s. W urządzeniu tym nowoczesność i styl łączą się z najwyższej klasy technologią. Są to notebooki przeznaczone dla osób ceniących doskonały styl, którym zależy na produkcie eleganckim, a jednocześnie zaawansowanym technicznie i wydajnym.

Nasza oferta produktowa dla firm również zawiera nowości, takie jak Lenovo ThinkPad X1, czyli najwyższej klasy komputer dla menedżera pracującego w terenie. Na tle branży wyróżnia się płaską i lekką konstrukcja, szybkim ładowaniem, żywotną baterią i zaawansowanymi technologiami zwiększającymi wydajność. Być może, niektórzy z państwa wiedzą, że X1 jest najbardziej płaskim notebookiem Lenovo – ma mniej niż 17 mm grubości – i zawiera wiele wyjątkowych innowacji, takich jak Rapid Charge, czyli technologia umożliwiająca 80-procentowe naładowanie baterii w zaledwie 30 minut. Oczywiście, mamy więcej powodów do dumy. Od roku wszyscy mówią o tabletach i Lenovo ma propozycje również w tej dziedzinie. ThinkPad to pierwszy tablet opracowany specjalnie z myślą o użytkownikach biznesowych oraz pierwszy tablet biznesowy, w którym kompleksowo potraktowano kwestie bezpieczeństwa, trwałości i łatwości obsługi. ThinkPad jest wyposażony między innymi w cyfrowe pióro, port USB i gniazdo kart SD oraz bezprzewodową synchronizację danych między urządzeniami. Jak widać, jest to bogato wyposażone urządzenie o szerokiej gamie zastosowań.

– Partnerzy to bardzo ważny czynnik sukcesu, również dla Lenovo. W jaki sposób wprowadzają Państwo w Polsce swoje programy handlowe?

– Jak wiadomo, współpraca z partnerami i dobre programy handlowe to podstawa bytu każdego producenta. Firma Lenovo jest zaangażowana na rynku PC długoterminowo i działa na rzecz rozwoju wraz z partnerami biznesowymi. W ostatnich dwóch kwartałach prześcignęliśmy dwóch konkurentów, stając się drugim pod względem wielkości producentem komputerów PC na świecie, a chcąc zdobyć pozycję absolutnego lidera, zapraszamy partnerów branżowych do współpracy. W kontaktach z partnerami Lenovo koncentruje się na obopólnie korzystnym, stabilnym wzroście, a nasze podejście oparte na łańcuchu wartości wprowadza nową dynamikę w relacjach producenta z kanałami dystrybucji.

Lenovo zwiększa inwestycje w innowacyjność i budowę marki w celu umocnienia swojej pozycji i zwiększenia rentowności produktów, co z kolei sprzyja wzajemnie korzystnym i trwałym relacjom z naszymi partnerami biznesowymi. Stosujemy długoterminowe podejście w kształtowaniu relacji z partnerami biznesowymi i traktujemy ich jako element łańcucha wartości oraz rozszerzenie działalności naszej firmy. Dla partnerów mamy atrakcyjne programy motywacyjne i uznaniowe.

W ubiegłym kwartale uruchomiliśmy prosty i łatwy w obsłudze portal dla partnerów, dzięki któremu mogą oni w jednym miejscu znaleźć wszystkie narzędzia ułatwiające sprzedaż i zwiększające jej skuteczność. Ponadto, jednym z najważniejszych udostępnianych narzędzi są internetowe szkolenia produktowe, które zapewniają informacje na temat produktów, danych technicznych, cech wyróżniających na tle oferty konkurencji – a więc treści ułatwiające sprzedaż produktów Lenovo jako wyjątkowego połączenia niezawodnej technologii, stylu i jakości.

W ramach programu nieprzerwanych szkoleń dla partnerów w przyszłym kwartale organizujemy w Polsce ponad 20 warsztatów w różnych miastach. Ich celem jest bezpośrednia prezentacja atutów produktów, takich jak zgodność z normami wojskowymi i specjalne narzędzia programowe, które umożliwiają bezproblemowe korzystanie z komputera. Ponadto partnerzy będą mogli zapoznać się z najnowszymi produktami, np. tabletami i komputerem ThinkCentre Edge91z w wersji z bezprzewodową i funkcjonalną klawiaturą.

Cieszymy się ze współpracy z dotychczasowymi partnerami biznesowymi i mamy nadzieję, że nasze wspólne działania zapewnią nam wiele satysfakcji i znakomite wyniki. Oczywiście, zachęcamy nowych partnerów, którzy chcieliby dołączyć do nas w naszej drodze do pozycji lidera – razem możemy osiągnąć jeszcze większy sukces.

– A jakie są plany Lenovo dotyczące rynków wschodzących, w szczególności Polski?

– Plan na przyszłość? W dalszym ciągu będziemy dążyć do tego, aby zostać numerem jeden na świecie. Lenovo ma bardzo elastyczną strategię „Obrony i Ataku”. Poza tym, koncentrujemy się na innowacjach i efektywnym wykorzystaniu najnowszych technologii w produktach, dostępnych również w Polsce. Polska to jeden z krajów, które cieszą się naszym największym zainteresowaniem z takich względów, jak duża liczba klientów, ich profil i siła nabywcza, a także ogromna liczba firm MŚP, dla których mamy ofertę. Ponadto, Polska jest krajem o solidnych fundamentach gospodarczych i rosnącym produkcie krajowym brutto (PKB). Polacy cenią produkty wysokiej jakości i coraz częściej będą wybierać markę Lenovo. Teraz, gdy Lenovo jest drugim pod względem wielkości producentem komputerów PC na świecie, mamy możliwość poprawienia zajmowanej pozycji na wielu rynkach. Na tym się koncentrujemy i to chcemy osiągnąć.

Mamy plany i strategię, ale teraz najważniejsze jest nawiązanie owocnej współpracy z partnerami biznesowymi. Nasz polski zespół świetnie sobie radzi, jeśli chodzi o uaktualnianie programu partnerskiego. Krok po kroku i dzień po dniu dążymy do tego, by firma Lenovo stała się numerem Jeden.


Źródło: ITReseller.pl

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Vasco: Polska technologia przemawia w ponad 100 językach na Expo 2025

Vasco Electronics, lider na rynku tłumaczy elektronicznych opartych na sztucznej inteligen…