Home Analizy Polacy korzystają ze smartfonów coraz dłużej, a żywotność baterii staje się kluczowym powodem wymiany

Polacy korzystają ze smartfonów coraz dłużej, a żywotność baterii staje się kluczowym powodem wymiany

0
0
70

Najnowszy raport Smart Barometr 2025 od firmy Bolttech ujawnia interesujący obraz polskiego rynku smartfonów – Polacy korzystają ze swoich urządzeń coraz dłużej, a degradacja baterii wysuwa się na czoło jako główny powód wymiany sprzętu.

Trzecia edycja tego kompleksowego badania, przeprowadzonego przez IQS dla Bolttech, pokazuje znaczące zmiany w sposobie, w jaki Polacy używają, kupują i ostatecznie wymieniają swoje smartfony.

Profil polskiego smartfona: dłuższa żywotność, rzadsze wymiany

Czasy corocznych wymian najwyraźniej minęły. Choć większość Polaków (73%) nadal korzysta tylko z jednego smartfona, odsetek osób utrzymujących urządzenia powyżej 3 lat znacząco wzrósł – z 9% w 2022 roku do 16% obecnie.

Co napędza ten wydłużony cykl życia? Konieczność, a nie chęć. Aż 47% użytkowników wymienia urządzenie dopiero po awarii, podczas gdy 44% wskazuje na spadek wydajności baterii jako główną motywację – to znaczący wzrost w porównaniu z poprzednimi latami.

„Polacy coraz częściej kupują smartfony z konieczności, a nie z chęci,” wyjaśnił Przemysław Kuraczyk, Business Growth Director w IQS podczas konferencji prasowej. „Czasy impulsywnych wymian zanikają wraz ze wzrostem cen urządzeń premium i coraz mniejszymi różnicami technologicznymi między kolejnymi generacjami.”

Dominacja Androida i integracja ekosystemu

Android pozostaje królem w Polsce z 85% udziałem w rynku, podczas gdy Apple ma 12%. Jednak naprawdę zaskakujące jest to, jak smartfony stają się centralnymi hubami dla innych urządzeń.

Integracja z telewizorami eksplodowała z zaledwie 1% do 43%, a integracja z systemami samochodowymi podobnie wzrosła z 1% do 32%. Tymczasem słuchawki Bluetooth (55%), smartwatche (37%) i głośniki bezprzewodowe (36%) utrzymują silną popularność, choć opaski fitness drastycznie spadły z 22% do zaledwie 10%.

Niewykorzystany potencjał usług dodatkowych

Mimo rosnących ekosystemów smartfonowych, Polacy pozostają niechętni wobec dodatkowych usług ochronnych. Zaskakujące 64% nie kupuje żadnych dodatkowych usług, co ujawnia ogromny niewykorzystany potencjał dla ochrony urządzeń, usług naprawczych i programów odkupu.

Kiedy decydują się na dodatki, ochrona przed uszkodzeniem (20%) i przedłużona gwarancja (15%) wiodą prym, a programy antywirusowe są daleko w tyle (6%).

Modele wynajmu: przyszłość dostępu do smartfonów?

Być może najbardziej intrygującym zjawiskiem jest pojawienie się modeli wynajmu smartfonów. Choć 79% użytkowników nie słyszało o tej opcji, zainteresowanie rośnie – szczególnie wśród użytkowników iPhone’ów, gdzie świadomość sięga 31%.

„Widzimy, że wielu użytkowników (17%) nadal wolałoby wymieniać sprzęt co roku, mimo że z powodów finansowych korzystają z urządzeń dłużej,” zauważyła Paulina Dobkowska, Rental Business Line Director w Bolttech. „Wynajem oferuje atrakcyjne rozwiązanie – przewidywalne koszty z regularnymi wymianami i dodatkowymi usługami w pakiecie.”

Wzorce zakupowe pozostają tradycyjne

Jeśli chodzi o zakupy, Polacy nadal preferują tradycyjne kanały – 29% kupuje u operatorów komórkowych, a 24% w sklepach elektronicznych. Metody płatności są podobnie konwencjonalne, z gotówką (29%) i ratami u operatora (27%) na czele.

Zdecydowana większość (90%) kupuje nowe urządzenia, tylko 8% decyduje się na używane telefony, a zaledwie 2% wybiera modele odnowione.

Co dalej z polskim rynkiem smartfonów?

Wraz z wydłużaniem się cykli życia urządzeń i rosnącą świadomością wartości wśród konsumentów, polski rynek smartfonów wydaje się gotowy na innowacje w modelach usług. Rosnące zainteresowanie opcjami wynajmu sugeruje, że możemy być świadkami wczesnych etapów znaczącej zmiany w sposobie, w jaki Polacy korzystają z technologii.

Ponieważ wydajność baterii staje się krytycznym czynnikiem w cyklu wymiany, producenci i dostawcy usług, którzy zajmą się tym problemem, mogą zyskać przewagę konkurencyjną w tym ewoluującym krajobrazie.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

YouTube: 20 lat rewolucji, która zmieniła nasze ekrany i biznes medialny

20 lat temu, w 2005 roku, trzech byłych pracowników PayPala – Steve Chen, Chad Hurley i Ja…