Home Na czasie Nietypowe rozwiązanie w raportowaniu ESG. Chodzi o dojazdy pracowników do pracy

Nietypowe rozwiązanie w raportowaniu ESG. Chodzi o dojazdy pracowników do pracy

0
0
98

Firmy na całym świecie mierzą się z rosnącymi wymaganiami w zakresie raportowania ESG (Environmental, Social, and Governance), starając się wykazać realne działania na rzecz redukcji emisji oraz poprawy dobrostanu pracowników. Jednym z zaskakująco często pomijanych czynników, który może znacząco wpłynąć na te wskaźniki, jest sposób, w jaki pracownicy dojeżdżają do pracy. Odpowiednie zarządzanie tym aspektem może stanowić realną szansę na poprawę wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju i wzmocnienie wizerunku firmy jako odpowiedzialnej społecznie.

Raportowanie ESG stało się kluczowym elementem strategii korporacyjnej, napędzanym w dużej mierze przez rosnące regulacje oraz oczekiwania interesariuszy. Zgodnie z nadchodzącą dyrektywą w sprawie raportowania zrównoważonego rozwoju (CSRD), szersza grupa organizacji w Unii Europejskiej będzie zobowiązana do ujawniania szczegółowych informacji na temat swojego wpływu na środowisko i kwestie społeczne. Firmy muszą teraz wyjść poza tradycyjne wskaźniki finansowe i uwzględnić takie aspekty, jak emisja gazów cieplarnianych, zużycie energii oraz praktyki związane z zatrudnieniem.

Zrównoważony rozwój może opierać się na czterech kołach

W poszukiwaniu sposobów na poprawę wyników ESG wiele firm pomija kluczowy aspekt: powszechne wykorzystanie samochodów. Pojazdy osobowe odgrywają istotną rolę w codziennym funkcjonowaniu przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie dzięki nim wielu pracowników dociera do miejsca pracy. Jednak ta zależność ma swoją cenę – przyczynia się do wzrostu śladu węglowego organizacji. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), na koniec 2022 roku w Polsce było zarejestrowanych 26,4 mln samochodów osobowych, co dobrze obrazuje skalę tego wyzwania.

Odpowiednie zarządzanie dojazdami pracowników – poprzez transport współdzielony, zachęty do korzystania z komunikacji publicznej czy inne programy mobilności – może znacząco zmniejszyć pośrednie emisje firm oraz przyczynić się do bardziej efektywnego gospodarowania zasobami. Włączając i monitorując te inicjatywy w ramach raportowania ESG, przedsiębiorstwa pokazują realne zaangażowanie w kwestie zrównoważonego rozwoju i skuteczniej odpowiadają na oczekiwania regulatorów, inwestorów oraz całego społeczeństwa.

Korzyści na wspólnej drodze do pracy

Rozwiązania z zakresu transportu współdzielonego to szczególnie skuteczna taktyka działań ESG, ponieważ w swoich założeniach opiera się na wysoce przyjaznej dla społeczeństwa i środowiska gospodarki współdzielonej. Zachęcając pracowników do wspólnych dojazdów, firmy mogą znacząco ograniczyć liczbę jednoosobowych przejazdów samochodowych, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie ich pośredniego śladu węglowego. Wprowadzenie takich inicjatyw do strategii zrównoważonego rozwoju nie tylko wspiera cele środowiskowe, ale również sprzyja bardziej odpowiedzialnym zarządzaniu zasobami w organizacji – na przykład rozwiązując problem przepełnionych miejsc parkingowych w centrach miast.

Pozytywny wpływ transportu współdzielonego na klimat jest widoczny od lat. Tylko w 2023 roku nasi użytkownicy wspólnie zapełnili 80 milionów pustych miejsc w samochodach, co znacząco zmniejszyło emisje. Bez BlaBlaCar emisja CO₂ w tym okresie wyniosłaby 6,35 miliona ton, jednak dzięki wspólnym przejazdom udało się ją obniżyć do 4,34 miliona ton. To pokazuje, że integracja transportu współdzielonego z firmowymi strategiami zrównoważonego rozwoju może przynieść wymierne korzyści zarówno dla biznesu, jak i dla środowiska. – mówi Olgierd Szyłejko, Regional General Manager CEE w BlaBlaCar.

Czego możemy się nauczyć od innych państw?

BlaBlaCar jest doskonałym przykładem na to, jak zasady ESG mogą być wplecione zarówno w model usługowy firmy, jak i jej wewnętrzne polityki.

Międzynarodowa polityka podróży BlaBlaCar zachęca pracowników do priorytetowego korzystania z transportu publicznego lub poruszania się pieszo podczas podróży służbowych, a taksówki są rekomendowane jedynie w przypadku bardzo wczesnych lub późnych godzin podróży. Każdego roku pracownicy z 21 państw, w których marka jest obecna, biorą udział w badaniach dotyczących ich nawyków transportowych – w 2023 roku jedynie 9% dojeżdżało do pracy samochodem, podczas gdy niemal 42% wybierało metro, a 25% poruszało się rowerem. – zauważa Szyłejko.

Hiszpania stanowi także inspirację w zakresie systemowych zachęt do zrównoważonego transportu. W styczniu 2023 roku model transportu współdzielonego został włączony do systemu Certyfikatów Oszczędności Energii (ESC), który jest odpowiednikiem polskich białych certyfikatów. Od tego momentu transport współdzielony w Hiszpanii jest uznawany nie tylko za rozwiązanie przynoszące korzyści społeczne i ekonomiczne, ale także za sposób na oszczędność energii poprzez optymalizację liczby pasażerów w już poruszających się pojazdach. W efekcie zarówno kierowcy, jak i pasażerowie są wynagradzani za korzystanie z transportu współdzielonego. Wprowadzenie podobnych mechanizmów w Polsce mogłoby przyspieszyć przejście na bardziej ekologiczne rozwiązania w codziennych dojazdach do pracy.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Handel detaliczny nie poradzi sobie bez AI. Rosnące oczekiwania konsumentów, konkurencja czy inflacja wymuszają zmiany aby utrzymać marżę.

Rosnące koszty, coraz wyższe oczekiwania klientów i złożoność technologiczna sprawiają, że…