
Informacja ta została potraktowana jako ciekawostka, jednak jak pokazują przykłady z innych krajów, nauka przy wykorzystaniu takiego narzędzia umożliwiającego w każdej chwili dostęp do Internetu oraz specjalistycznego oprogramowania multimedialnego przynosi świetne rezultaty.
Microsoft w Aragonii
W małym, bo liczącym liczącego 900 mieszkańców miasteczku Arino w Aragonii (północo-wschodnia Hiszpania) podobny program wystartował już w 2003 r. Finansowego wsparcia udzielił w tamtym przypadku rząd Aragonii oraz Microsoft w ramach programu „Partners in Learning”. Tytułem eksperymentu uznano, że zamiast wyposażać szkolne pracownie w tradycyjne pecety z dostępem do Internetu, lepiej będzie dać nauczycielom i dzieciom zaczynającym edukację tablety PC. Nauczyciel z Arino bardzo pozytywnie oceniają te doświadczenia. Ich zdaniem dzięki temu zajęcia stały się bardziej interaktywnie i ekscytujące i pozwalają uczniom przyswajać materiał w indywidualnym tempie.
Tablet wzmacnia efekty uczenia się
Co jednak jeszcze istotniejsze po kilku latach postanowiono sprawdzić efektywność nauki przy pomocy tabletów PC. I okazało się, że w testach porównujących stan wiedzy, uczniowie z Arino wypali lepiej niż ich rówieśnicy z innych szkół w Aragonii. To sprawiło, że rząd tego kraju zdecydował w zeszłym roku, że będzie wprowadzał tablety PC do innych szkół w Aragonii. Plan zakłada, że w ciągu kilku najbliższych lat do szkół Aragonii trafi 14 tys. tabletów PC.
W Polsce na Śląsku
Także w Polsce przewidywany na trzy lata pierwszy projekt będzie monitorowany przez śląskie Kuratorium Oświaty, które na podstawie wyników oceni możliwości jego wdrożenia w szerszej skali. Na razie netbooki Intela otrzymało 24 uczniów III klasy. W projekcie będzie uczestniczyć także 8 nauczycieli w tym 4 nauczania zintegrowanego oraz 4 nauczycieli języków obcych. Rozwiązanie, z którego korzysta śląska podstawówka składa się z 24 netbooków Classmate PC, notebooka dla nauczyciela, serwera szkolnego oraz oprogramowania i infrastruktury sieci bezprzewodowej.
Netbooki ClassmatePC z technologią firmy Intel zostały specjalnie stworzone do celów edukacyjnych dla dzieci klas podstawowych. Zastosowano w nich ergonomiczne rozwiązania przystosowane dla dzieci w wieku 6 – 12 lat. Odpowiednio zwymiarowana klawiatura odporna na zalanie, dostęp do sieci bezprzewodowej i dodatkowo wzmocniona obudowa odporna na upadek, są dostosowane do wymagających szkolnych warunków.
Internet obiecało Cisco
Bezprzewodowy dostęp do sieci i Internetu przygotowała firma Cisco, dydaktyczne oprogramowanie multimedialne do nauczania zintegrowanego oraz języków obcych dostarczyły firmy Young Digital Planet, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne oraz Longman. Systemy operacyjne i oprogramowanie biurowe zapewnił Microsoft, firma Verx zapewni tablice interaktywną.
„Dzisiaj znajomość komputerów i umiejętność korzystania z nich jako źródła wiedzy jest elementem niezbędnym do odniesienia sukcesu. Jestem pewien, że także szkoła w oczach uczniów zmieni swój wizerunek, jeżeli codzienna nauka będzie odkrywaniem nowych możliwości jakie daje technologia” – mówi Tomasz Klekowski, dyrektor generalny Intela w Polsce.