
Internet w pełni funkcjonalny
E90 posiada to czego nie mają inne telefony, które zapewniają korzystanie z zasobów Internetu. Nowy Communicator, oprócz sztandarowego wyświetlacza, posiada drugi, wewnętrzny znacznie większy (800 x 352 pikseli), umożliwiający pełnoformatowe przeglądanie stron WWW. Format taki umożliwia swobodne nawigowanie po stronach internetowych bez konieczności stosowania uproszczeń typu lupa lub oglądania stron w wycinkach. W przypadku łączenia z Internetem można wybrać tryb samoczynny lub poprzez ręczny wybór z sieci dostępnych na aktualizowanej (odświeżanie automatyczne) co 15 sekund liście.
Szczególnego rodzaju ułatwieniem przy korzystaniu z Internetu jest dostępna multiplikowana technologia połączenia z zasobami sieci. Oprócz bowiem standardu GPRS Nokia E90 może łączyć się z Internetem za pośrednictwem sieci WLAN. Funkcja taka powoduje, że w przypadku coraz powszechniejszych punktów dostępowych typu hot spot istniejących w określonych lokalizacjach niejako publicznie, Communicator E90 może pełnić funkcję notebooka.
WLAN: same korzyści
Nokia E90 realizuje funkcję wyszukiwania czynnych (aktywnych) sieci WLAN w trybie automatycznym. Umożliwia przez to faktyczny wybór sieci w przypadku gdy na danym terenie mamy dostępność wielu sieci WLAN. Faktyczny wybór sieci i jej wcześniejsza identyfikacja jest w istocie wyborem trybu i zakresu bezpieczeństwa, w którym chcemy się poruszać. Z zastrzeżeniem więc procedur bezpieczeństwa Communicator umożliwia nieskrępowane i w zasadzie darmowe korzystanie z Internetu. Należy wszakże pamiętać, iż korzystanie z sieci otwartych przy połączeniach nieszyfrowanych nie powinno się wiązać z dokonywaniem operacji wrażliwych biznesowo lub finansowo. W każdym innym przypadku sugeruje się stosowanie przynajmniej jednej z dostępnych metod szyfrowania.
Telefonia VoIP
Dzięki technologii WLAN gdy jesteśmy w zasięgu jakiejś sieci i odpowiednio skonfigurujemy urządzenie, Nokia Communicator daje szansę na korzystanie z połączeń w systemach taniej telefonii VoIP. Alternatywą jest realizacja połączeń przez GPRS, co jednak zwiększa koszt o cenę transmisji danych. O ile jeszcze spełnimy warunek stawiany przez operatorów VoIP i zarejestrujemy konto telefoniczne, dostaniemy się do strefy realnie tanich połączeń, gdzie pomiędzy abonentami danego operatora telefonowanie jest za darmo zaś „na zewnątrz” sieci stawki są niezwykle korzystne. I to wszystko z naszej „wszystko mającej” Nokii E90 Communicator.
Oczywiście są jeszcze kwestie techniczne czyli konfiguracja urządzenia i serwera ale to już tylko sprawa praktyczna. Cała procedura konfiguracji w kilku krokach jest została zresztą już zaprezentowana przez Komputer w Firmie.
GPS czyli nawigacja
Communicator E90 posiada wbudowany moduł GPS co jednoznacznie odróżnia ten model urządzenia od innych, które korzystają z zewnętrznego odbiornika GPS. Jest to ewidentna przewaga konkurencyjna, która znakomicie ułatwia korzystanie z systemu nawigacji.
Ustalanie lokalizacji, wybór opcji i miejsca rozpoczynania i kończenia trasy a także wprowadzanie punktów orientacyjnych jest skonstruowane intuicyjnie i prosto. Moduł GPS daje szansę na zapoznanie się z trasą poprzez uruchomienie symulacji faktycznego ruchu. Trzeba jednak przyznać , że trasy są odtwarzane dość długo gdyż założeniem logistyczno-prawnym jest stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.
Dzięki uprzejmości firmy NOKIA Komputer w Firmie otrzymał dostęp do zestawu map obejmujących poszczególne kraje Europy, w tym oczywiście i Polskę. Mapy Nokii są proste i nie kuszą nadmiarem szczegółów graficznych ale na trasie Warszawa-Solina oraz granica RP-Budapeszt sprawiły się dobrze.
Utensylia techniczne i biznesowe
Za najważniejsze ułatwienie ściśle biznesowe uznajemy możliwość pełnego korzystania z poczty elektronicznej. Wykorzystanie to byłoby chrome bez możliwości pracy z załącznikami poczty w wielu formatach. E90 obsługuje najważniejsze formaty, czyli czytaj: najczęściej używane.
Quickoffice, notatnik, PDF, zip manager, kalkulator oraz możliwość pełnego przeglądania formatów Power Point sprawiają, że E90 Communicator jest faktycznym mini biurem. W obrębie wspomnianego Quickoffice znajduj ą się odpowiedniki „dorosłych” część MS Office – Quickword, Quicksheet (Excel) i Quickpoint (ppt).
Z przydatnych utensyliów dla biznesu warto wspomnieć konwerter walut oraz jakże ważny w kontaktach system rejestracji głosu (dyktafon).
Multimedia
Faktycznym ukoronowaniem multifunkcyjności Communicatora jest wbudowany aparat fotograficzny z auto fokusem czułości matrycy 3,2 MP pracujący w trybie wideo. Do tego użytkownik dostaje lampę błyskową oraz reduktor efektu czerwonych oczu.
Wspomniany na początku duży wyświetlacz wewnętrzny znakomicie ułatwia przeglądanie zdjęć oraz filmów. Duży wyświetlacz staje się też w pełni wartościowym ekranem filmowym. W tym przypadku należy jednak wykorzystać slot zewnętrznej pamięci obsługujący karty Micro SD, z uwagi na ciężar informatyczny plików filmowych, którym nie może sprostać wbudowana pamięć wewnętrzna Communicatora (128 MB).
Z innych rozwiązań multimedialnych warto wspomnieć dobrą jakość odtwarzanych plików dźwiękowych co wraz z systemem dzwonków 3-W. Jest obecny nawet efekt Dopplera!
Dziegciu niewiele
Zastrzeżenia jakie pojawiły się w trakcie użytkowania wydają się być typowymi wadami młodzieńczymi urządzenia.
Po pierwsze: niekorzystną cechą urządzenia najwyższej klasy zabudowanego stopem magnezu jest gdy obudowa nieprzyjemnie trzeszczy w kilku miejscach. Ta mała wada jest zresztą kompensowana ogólnie dobrą ergonomią i dzielnością mechaniczną Communicatora.
Po drugie: wbudowany moduł GPS – w porównaniu do zewnętrznych, testowanych z innymi modelami Nokii – jest po prostu wolny. Ta uwaga jest zresztą przypisana również do interfejsu foto-wideo, który posiadając bardzo dużo opcji sprawia wrażenie przeładowanego i szybkie operowanie aparatem lub kamerą jest utrudnione.
Po trzecie wreszcie: uważamy, że dużą klawiatura trudno się posługiwać gdyż nie jest ona ani telefoniczna ani komputerowa. W dodatku klawiatura E90 jest niestety niepodświetlona a światło ekranu nie jest wystarczające.
Ostatnia rzeczą, przyznajemy dyskusyjną, jest wg nas banalny design. Z jednej strony w czasach agresywnego marketingu fakt, że coś nie rzuca się w oczy może być cnotą ale jednak urządzenie z grupy prestiżowych powinno mieć to coś. Wśród laików widok Communicatora nie wzbudzał emocji. Wrażenie robiły dopiero funkcjonalności …
Oprócz powyższego, całość jest po prostu arcyzaawansowanym, dobrze skalibrowanym i estetycznie poprawnym urządzeniem niezwykle udanie zastępującym telefon, notebook, nawigację i wideo.
Przedsiębiorcy i biznesmenowi polecamy.
Wybrane cechy i funkcje E90 Communicatora
Częstotliwość działania: czterozakresowy GSM (850/900/1800/1900)
Interfejs użytkownika: Platforma S60 Wersja 3.1 Edition, Oprogramowanie Symbian OS wersja 9.2, Java™ MIDP 2.0, WCDMA 2100
Wiadomości: Obsługa formatów POP3, IMAP4, oraz SMTP; Obsługa push email z filtrowaniem, jak również Nokia Intellisync Wireless Email; Zdalne sprawdzenie kontaktów; Chat (Instant messagingText-to-speech)
Aplikacje: Narzędzia do obsługi oraz edycji Quickoffice; Aplikacja z mapami; Narzędzia Nokia Office Tools 1.1 (również Nokia Active notes); VoIP 2.1; Pobieranie aplikacji; Obsługa Nokia Intellisync Mobile Suite WorldMate, Wireless Presenter, oraz Global Race – Raging Thunder – dostępne do pobrania w aplikacji Downloads!
Internet: Przeglądarka internetowa (x)HTML :Obsługa JavaScript 1.3 oraz 1.5; Obsługa Flash Lite 2.0
Przesył danych: WLAN 802.11g; HSDPA do 3.6Mbit/s; WCDMA 2100 MHz z równoległym przesyłem głosu oraz pakietów danych;GPRS/EGPRS
Funkcje głosowe: Wybieranie głosowe; Komendy głosowe umożliwiające dostęp do skrótów menu, blokowania klawiatury oraz profili; Dyktafon do tworzenia notatek oraz nagrywania rozmów; Połączenie przez Internet z funkcją Internet Call wersja 2.1 za pomocą VoIP (voice over IP); Rozbudowane komendy głosowe niezależne od użytkownika (SIND) oraz pomoc głosowa do bezwzrokowego korzystania z kluczowych funkcji; Wbudowany zestaw głośnomówiący