Wartość zagregowanego wskaźnika MS Indeks w bieżącej edycji badania (maj 2007) wyniosła 2,0 – niemal tyle, ile wynosi historyczne maksimum z listopada 2006 r. (2,01). Istotne są jednak szczegółowe wyniki badania, w którym dwa wskaźniki cząstkowe osiągnęły najwyższe wartości w historii badania, Są to wskaźnik dotyczący przewidywanego popytu na oprogramowanie w nadchodzącym kwartale i wskaźnik oceniający niezależność kondycji firm od bieżących wydarzeń ekonomicznych i politycznych. Wysokie, drugie w historii badania, wartości osiągnęły oba wskaźniki oceniające efektywność ekonomiczną inwestycji w IT – pozytywnie oceniono wpływ takich inwestycji na przychody i koszty funkcjonowania firmy. „Drugie miejsce” w historii badania zajęła także ocena ogólnej sytuacji ekonomicznej firmy.
Jak ocenia dr Michał Goliński, ekspert Stowarzyszenia Komputer w Firmie, które prowadzi badanie od listopada 2003 r., jest to przejaw ostrożnego optymizmu. „Krajowe MSP postrzegają swą kondycję jako dobrą i planują dalsze inwestycje w infrastrukturę informacyjną. Postawa taka jest wynikiem pomyślnej sytuacji gospodarczej Polski (wysokie tempo wzrostu PKB), w powiązaniu z dobrymi perspektywami gospodarki światowej” – ocenia dr Goliński. Dodaje, że być może pewną rolę odgrywa także fala optymizmu, którą można by określić, jako „syndrom Euro
Od dwóch edycji badania ustabilizowała się wartość wskaźnika oceniającego zmiany zasobów informatycznych w firmie. Ciągle blisko 60% firm deklaruje zwiększenie stanu posiadania w minionym okresie, 40% stwierdza brak zmian, a w granicach błędu statystycznego pozostaje odsetek odpowiedzi stwierdzających zmniejszenie zasobów. Oznacza to, że krajowe MSP powoli, lecz stale modernizują swą infrastrukturę informacyjną. Na stałym poziomie utrzymuje się udział prognoz i zapowiedzi optymistycznych (zwłaszcza dla branży komputerowej), z których wynika, że zwiększy się zapotrzebowanie na produkty i usługi IT, a także na oprogramowanie– odpowiadało tak ok. 50% ankietowanych.
Pełna wersja raportu jest dostępna na stronach Stowarzyszenia „Komputer w Firmie”